Co je acroyoga / partnerská akrobacie?
Acroyoga (akrojóga) je v základu spojení akrobatických prvků a pozic z jógy. Ovšem nejsou to jen tyto prvky…acroyoga v sobě zahrnuje také cvičení pro posílení těla, zlepšení koordinace, psychickou pohodu, soustředění a také komunikace.
Acroyoga je většinou prováděna v párech, proto se jí také často říká partnerská jóga nebo partnerská akrobacie. Není to ale jen o dvou lidech, acroyoga pro vlastní bezpečnost vyžaduje (alespoň v začátcích) i další lidi, tzv. spottery, kteří dohlížejí a starají se o bezpečné provedení daných pozic a sestav. Často se také acroyoga cvičí ve skupinkách, kdy kromě vzájemné inspirace, podpory a již zmíněného zajištění bezpečnosti, si užijete mnohem více legrace a smíchu…a o to tady přeci jde. Uvolnit stres, oprostit se od všedního života a užívat si dobrou náladu.
Acroyoga je nejen párové cvičení…
Základní role acroyogy
Acroyoga používá ve svém konceptu tyto základní role:
Báze (Base)
Báze je ten člověk, který je pevně (v ideálním případě) spojen se zemí a dělá tak podporu pro letce. Základním posláním báze je být co možná nejvíce stabilní, aby letec měl pocit jistoty a bezpečí. Báze je také základním a hlavním spotterem pro svého letce.
Ve většině základních pozic leží báze zády na zemi a zvedá letce na nohou (příp. na rukou). Tomu se říká L-Basing (podle tvaru písmene L, které báze připomíná). Nejsou to ale vždy jen pozice na zádech, často se používají pozice v sedě, v kleče, ve stoje (standing acro) nebo také na břichu (belly basing).
Stabilitě báze určitě ve velké míře pomáhá síla, kterou má a kterou rozvíjí. Ovšem není to jen síla, která je v této roli důležitá. Dalším aspektem je správná technika, využití osových sil působících na kosti (tj. když jsou kosti v jedné linii) neboli jednoduše řečeno správně natažené ruce a nohy, ať to nemusí držet tolik svaly. Při správné technice jsou schopné i méně silné postavy (např. křehké ženy) unést dospělého muže a mohou tak v klidu cvičit i v obrácených rolích (kdy většinou muž je báze a žena jako letuška).
Letec (Flyer)
Letec, neboli Flyer (často spíše Letuška nebo Flyerka), je ta osoba, která v drtivé většině případů je ve vzduchu a provádí ty krásné acroyoga pozice, které jsou pak na fotkách.
Letec bývá různě zavěšen, podepřen nebo i vyhozen do vzduchu na nohách báze, případně na rukou, ramenou, zádech apod.
Důležitými vlastnostmi dobrého letce jsou:
- Flexibilita – přeci jen se jedná o jógu a některé pozice bez flexibility moc nefungují
- Zpevnění těla – nebýt vláčný jako palačinka je důležité pro správné (a jednoduché) provedení prvků
- Síla – i když letec většinou nikoho nenese, musí umět pracovat alespoň s vlastní vahou
- Psychická odolnost – velmi důležitá vlastnost…letci jsou ti, kteří padají a jsou často hlavou dolů
- Důvěra – bez důvěry ve svou bázi a další spottery to prostě nejde
Spotter (Záchrana)
Spotter je často opomíjenou, na fotkách „neviditelnou“, ale ve skutečnosti velmi důležitou rolí v acroyoze.
Spotter je člověk, který má za úkol hlídat bezpečnost nejen letce, ale i báze a také sám sebe. Dopomáhá ve větší či menší míře při různých pozicích, kdy si duo báze-letec nejsou ještě 100% jistí, hlídá, aby při nácviku nespadl letec hlavně na hlavu a krk a v případě nouze se snaží co nejbezpečnějším způsobem dopravit letce na zem.
Úlohou spottera není jen bezpečnost, ale i dohled nad danou pozicí či přechodem, kdy často drobné detaily, které nevidí letec ani báze pomůžou ve zlepšení nebo dosažení daného výsledku. Spotter může radit, co dělá ten či onen špatně nebo upravit dvojici v dané pozici, tzv. alignment.
Spotter musí být soustředěný na to, co daná dvojice (nebo i trojice, skupina) dělá, aby byl schopný včas a správně reagovat na případné kolize. Základy správného spottingu (tzn. co a jak hlídat) jsou pro skupinu velmi důležité.
Pro koho je acroyoga vhodná?
Acroyoga nezná limity…limity si tvoříme my sami. Je úplně jedno, jestli jste dítě, dospělý člověk v produktivním věku nebo senior. Pokud máte chuť cvičit a překonávat své vlastní limity, pak si v acroyoze najdete vždy nějakou část, která vám bude sedět.
Protože je acroyoga spojením jógy, akrobacie a také thajské (nebo obecně) masáže, tak je jen na vás, zda se zaměříte více na terapeutické létání, relaxační aspekty acra nebo naopak na ty silovější a dynamičtější. Ať už ale děláte kterýkoliv prvek, vždy se prolíná více či méně s ostatními. Takže i když děláte terapeutické polohy, tak u toho posilujete, zvyšujete flexibilitu a určitě i relaxujete.
Výhodami acroyogy jsou:
- Zlepšení fyzické kondice
- Protažení celého těla
- Zpevnění (i pro vás dosud neznámých) svalů
- Lepší soustředění
- Relaxace
- Rozvoj důvěry a komunikace
- Spousta zábavy a nových přátel
Jak s acroyogou začít?
Existuje na internetu nepřeberné množství videí a tutoriálů, jak kterou pozici udělat. To ovšem neznamená, že je to ta nejlepší volba, jak s tím začít. Video vás nevidí, video vám neporadí, proč vám to nejde…
Ideální forma učení je v nějaké komunitě, která se cvičení acroyogy věnuje, která má zkušenosti alespoň se základními prvky a principy fungování acroyogy. Taková komunita vás vždy ráda přijme a pomůže v začátcích. Navíc je to mnohem bezpečnější, než zkoušet krkolomné pozice doma v obýváku, kde vás nemá kdo „zachránit“. Většinou pořádají pravidelné sešlosti (jamy), kde si předávají zkušenosti a cvičí spolu navzájem, stejně jako naše ostravská acroyoga komunita.
Další vřele doporučovanou možností je samozřejmě specializovaný kurz s lektorem, kterých je na internetu také spousta.